Dramska pauza je tišina u dramskom tekstu i/ili izvedbi kojom se nešto želi naglasiti, nagovijestiti, potaknuti emociju kod publike ili proizvesti napetost. To je pauza u dijalogu ili monologu tijekom koje obično nema pozadinskih zvukova ili glazbe. Može biti vrlo kratka, a može i dugo trajati. Kako funkcionira dramska pauza otkrit ćemo vam… (pauza)
… u sljedećem odlomku!
Neovisno o trajanju, dramske su pauze odličan alat za komunikaciju izvođača s publikom. U komedijama se dramska pauza često koristi prije punch linea u šali. Time izvođač stvara napetost i na neki način “pojača” šalu. U toj dramskoj pauzi gledatelji napeto iščekuju ili pogađaju kako će šala završiti.
Dramskom se pauzom napetost naravno može postizati i u nekomičnim situacijama – neposredno prije nego što istražitelj otkrije ime ubojice, prije nego što sudac pročita presudu, prije nego osoba koja je je nešto skrivila skupi hrabrosti priznati, prije nego što se izgovori prijetnja… No kao što smo već napomenuli, napetost nije jedino što se može proizvesti dramskom pauzom. Pomoću nje se može naglasiti neki dio radnje ili neka informacija, a može i pomoći u poticanju emocija kod gledatelja jer im daje više vremena za proživljavanje i suosjećanje s izvođačem.